Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

Genetika - Inbrídingová deprese a heterózní efekt

(z knihy ing. J. Dostála, DrSc. - Chov psů)

Použití příbuzenské plemenitby sebou nese také některé nevýhody, o kterých musíme předem vědět. Jednou z nich je tzv. inbrídingová deprese.

Projevuje se sníženou životností potomstva, výskytem dědičných chorob a defektů, protože, dědičné choroby a defekty jsou většinou kontrolovány recesivními alelami, snížením chuti k práci, náchylností k chorobám v důsledku snížení celkové odolnosti organismu a podobně. Jde o pravý opak heterózního efektu, který zvyšuje životnost potomstva, snižuje šanci výskytu recesivních nežádoucích dědičných chorob a defektů, zvyšuje chuť k práci a odolnost proti chorobám v důsledku zvýšení heterozygotnosti potomstva. Tato heterozygotnost ani nemusí nutně zvýšit variabilitu (nevyrovnanost) ve sledovaných znacích a vlastnostech. Proto se tento způsob může na první pohled zdát vhodnější. Kdyby tomu tak bylo, neměla by příbuzenská plemenitba, se všemi uvedenými riziky a nevýhodami, žádné klady. Kde tedy její klady jsou a kde je hledat?

V běžné populaci je mnoho recesivních alel, kontrolujících různé dědičné choroby a defekty. Recesivní vlastnosti se vyskytují v populaci náhodně a jejich výskyt nelze předpovídat. V chovu se často neprojeví několik generací. Běžně se opětovně setkáváme s výskytem takovýchto dědičných defektů a chorob i po pěti generacích a často nejsme schopni ani určit jejich nositele. Příbuzenská plemenitba nám dává šanci nositele nežádoucích znaků a vlastností nejen poznat, ale včas je v reprodukci omezit nebo z reprodukce úplně vyřadit, abychom nežádoucí vlohy v populaci dále nerozšiřovali, nebo v lepším případě, jejich výskyt postupně snižovali.

Druhou a neméně významnou výhodou příbuzenské plemenitby je zvyšování homozygotnosti populace. V praxi to znamená zvyšování šance namnožit si právě takové vynikající jedince, jako je zakladatel linie, a tím i postupné snižování výskytu jedinců průměrných a podprůměrných. Obecně jde o účinnost plemenného výběru, o podrobné a dokonalé zhodnocení zakladatele linie v kontrole dědičnosti bez jakýchkoliv ohledů a subjektivních závislostí.


| Vložil: Majka | Vydáno: 26. 02. 2009 | 4455 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
| Zdroj: z knihy ing. J. Dostála, DrSc. - Chov psů
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Frida tri a pul mesice - 3
na cvicaku, vlese atd
zobrazení: 1740
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí