Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

DEOXYRIBONUKLEOVÁ KYSELINA – ZÁKLAD GENETICKÉ INFORMACEChromozomy obsahují DNA, deoxyribonukleovou kyselinu, která je, jak jsme již uvedli, nositelkou genetické informace. Složení DNA je zodpovědné za to, že pes je pes a že má právě takové znaky a vlastnosti. V každém chromozomu je velké množství genů, které kontrolují vývoj všech znaků a vlastností psa, včetně jeho zdraví, mentality a podobně. Jsou znaky a vlastnosti, které kontroluje jen jeden, dva případně několik málo genů. Naproti tomu jsou znaky a vlastnosti, které jsou kontrolované velkým množstvím genů a ještě navíc je jejich vývoj více nebo méně ovlivněn podmínkami vnějšího prostředí. Například zbarvení psa je kontrolováno jen několika málo geny a každému je jasné, že z černého psa neuděláme ani výživou, ani sebedokonalejší péčí psa červeného. Snad jen přelivem, a to by trvalo jen do prvního přelínání. Na druhé straně také víme, že nám z pražského krysaříka ani nejlepší výživou nevyroste dobrman, ani žádná hladovka neudělá z dobrmana pražského krysaříka. Výživa však může ovlivnit celkovou velikost psa, i když je zcela jasné, že i velikost psa je geneticky kontrolovaná, ovšem větším množstvím genů, které nazýváme polygeny.
Geny označujeme písmeny abecedy (A, B, D, T a podobně) nebo zkratkou (Alb, Lap, Tf, Alp, CEA, Ly a podobně). Kvalitativně odlišné formy genů – aley, pak označujeme indexy (As, Ay, A, asa, at nebo písmeny Tf A, Tf B, TF C, Tf D, Tf E), či velkými a malými písmeny abecedy, jedná-li se jen o dvě aley genu (B, b nebo CEA, cea). Vztah mezi Alenami může být různý. Je-li jedna alea nadřazená nad alelou jinou, mluvíme o alele dominantní. V případě té podřízené, skryté, neprojevené, mluvíme o alele recesivní. Je-li vliv obou alel stejný, rovnocenný, jde o vztah kodominantní.(DOSTÁL, Jaromír. Genetika a šlechtění plemen psů. 1. vyd. [s.l.] : DONA, 2007. 260 s. ISBN 80-7322-104-7)

| Vložil: Majka | Vydáno: 19. 06. 2009 | 4591 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
| Zdroj: Zdroj: Genetika a šlechtění plemen psů - Ing. Dostál
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Fido - 10
to mě panička ještě unesla...
zobrazení: 2728
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí