Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

Výzva!!! Test na Chondrodysplasii (CHO) a výzkum

Tak je to tady - se svolením převzeto z německého chovatelského fóra:

Univerzita ve švýcarském Bernu pod vedením Prof. Dr. Tosso Leeba již vyvinula test chondrodysplasii (CHO) pro labradory a začíná s výzkumem této nemoci i u tollerů.

Kdo je ochoten tento výzkum podpořit:
- nechá odebrat 5 ml EDTA krve
- společně se vzorkem krve zašle rodokmen psa, ve kterém je obsaženo 5 generací
- vyplní pdf formulář ze stránky unverzity

Nejraději by měli celou rodinu, čili rodiče a veškerá štěňata z vrhu, který vypadá podezřele .

Na jejich webových stránkách je formulář v pdf formátu, který je třeba ke krvi přiložit a ručně poznamenat, zda pes vypadá normálně nebo zda by mohl díky kratším nohám CHO vykazovat či případně je podezřelý.

http://www.genetics.unibe.ch/content/rubrik/toller_cho/index_eng.html (anglická)
http://www.genetics.unibe.ch/content/forschung/toller_cho/index_ger.html (německá)

Úplně dole na stránce je odkaz, kde se otevře pdf formulář.

Vzhledem k tomu, že se západní svět domnívá, že česká populace tollerů nese v sobě chondrodysplasii, by bylo výborné, kdyby se výzkumu zůčastnilo co možná nejvíce tollerů, aby se buď konečně s tímto mýtem skoncovalo a aby mohl vzniknout genetický test, který by podobně jako u PRA jedince zařadil do kategorie čistý, přenašeč nebo pozitivní.

Informace k zasílání krve - do EDTA zkumavek. Lepší je odebrat v pondělí a ihned zaslat, aby byl čas do pátku a zásilka neležela zbytečně někde na poště přes víkend.

Formular pro zaslani vzorku CHO.pdf

Citace z dopisu Prof. Dr. Tosso Leeba:

"… Pro mě není momentálně důležité dostat stovky různých tolleřích vzorků. Teď především potřebuji vzorky psů, kteří jsou postiženi CHO, v ideálním případě s jejich sourozenců a rodičů. Domnívám se, že jsme schopni problém vyřešit, pokud bychom měli 5 – 10 vrozků postižených psů.
Budeme se snažit všem, co nám pošlou do 20.12.2013 vzorky s údajem CHO betroffen – postižený - a nebo CHO normal – normální, zaslat výsledek, pokud náš výzkum bude úspěšný. ....zejména těm bychom výsledky zaslali, kteří nám pošlou vzorky rodin, kde je eventuelně postižený pes.

... proto prosím na vzorku resp. na formuláři uvést v němčině CHO betroffen pro postiženého psa a nebo CHO normal pro normálního psa. ...

... velice potřebujeme vzorky psů, kteří by mohli být posižení, proto bychom z takových vzorků měli velkou radost...."


| Vložil: Majka | Vydáno: 22. 11. 2013 | 1022 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Seznamování
Takovou mám velkou kámošku
zobrazení: 1783
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí