Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

Steroid - responzivní meningitis-arteritis (SRMA)

Postižena mohou být všechna plemena, převládají plemena velká, jako je  bernský salašnický pes, boxer, irský setr, zlatý retriever, německý  ovčák. Z men­ších plemen figuroval beagle ("beagle pain neck syndrom").  Onemocní především mladí psi ve věku od 8 do 18 měsíců (onemocnění je  však popsáno u psů od 4 měsíců do 7 let). Podle klinických nálezů lze  oddělit 2 formy tohoto onemocnění.

Klasická forma je charakterizována strnulým držením krku a hlavy, výraznou bolestivostí a febrílií. Výraznější neurologické deficity chybí, občas můžeme po­zorovat zpomalenou korekturu končetin. Mozkomíšní mok vykazuje zvýšení proteinu o různé intenzitě a výraznou pleocytózu až s několika tisíci buněk, kde převažují neutrofilní granulocyty.

Atypická forma má protahovanější průběh s přidruženou výraznější neu­rologickou symptomatologií. Projevuje se abnormalitami chůze (tetraparéza, ataxie.), deficity postojových reakcí a deficity hlavových nervů. Při vyšetření mozkomíšního moku bývá nález méně dramatický, pleocytóza je mírného až středního stupně, většinou smíšená. V periferní krvi pozorujeme leukocytózu s posunem doleva a zrychlenou sedimentaci. V případě podezření na paren­chymální poškození (tetraparéza, generalizovaná ataxie, deficity postojových reakci a hlavových nervů) indikujeme MRI vyšetření. Tak lze určit distribuci zánětlivých změn.

Terapie spočívá v dlouhodobé imunosupresi organismu. Počáteční vysoké dávky kortikoidů se postupně během čtyřech a šesti měsíců snižují. Měsíčně je třeba provádět kontroly eventuálně s odběrem likvoru a v souladu s klinickým vývojem pak medikaci snižovat. Prognóza je opatrná, především v případě, kdy klinické příznaky nasvědčují postižení nervového parenchymu. Velice časté mo­hou být recidivy klinických příznaků v období snižování kortikoidů anebo po jejich vysazení.

Zdroj: www.petklinika.cz


| Vložil: Majka | Vydáno: 20. 09. 2009 | 6975 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
| Zdroj: www.petklinika.cz
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Vodní bláznění - 2
v podání Gaspara a Molly
zobrazení: 1604
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí