Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

Výživa psa a jídelníček přirozené syrové stravy - část 1

Prakticky všichni víme, že výživa psa je nejdůležitější položka v péči o naše psy. Nicméně většina chovatelů a majitelů psů (cca 80%) stále ještě zodpovědnost za kvalitu výživy (a tím za zdraví) svého psa přenechává výrobcům krmiv pro psy. K radosti našich psů (a hlavně ve prospěch jejich zdraví) je však kromě diskusí "kterou značku granulí" také stále častěji předmětem jaký způsob výživy je pro zdraví psa (a dlouhý život bez nemocí) to nejlepší.

Mezi zastánci toho či onoho způsobu krmení psa se pak hovoří o variantách výživy: pouze granule, pouze nebo občas konzervy, vaření masa s přílohou, zbytky z kuchyně či od stolu nebo přerůzné kombinace. Poslední dobou se začíná zmiňovat také varianta syrové výživy BARF (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina).

Výživa psa a jídelníček přirozené syrové stravy

Prakticky všichni víme, že výživa psa je nejdůležitější položka v péči o naše psy. Nicméně většina chovatelů a majitelů psů (cca 80%) stále ještě zodpovědnost za kvalitu výživy (a tím za zdraví) svého psa přenechává výrobcům krmiv pro psy. K radosti našich psů (a hlavně ve prospěch jejich zdraví) je však kromě diskusí "kterou značku granulí" také stále častěji předmětem jaký způsob výživy je pro zdraví psa (a dlouhý život bez nemocí) to nejlepší.

Mezi zastánci toho či onoho způsobu krmení psa se pak hovoří o variantách výživy: pouze granule, pouze nebo občas konzervy, vaření masa s přílohou, zbytky z kuchyně či od stolu nebo přerůzné kombinace. Poslední dobou se začíná zmiňovat také varianta syrové výživy BARF (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina).

V současné době se pro výživu svého psa hovoří o těchto hlavních druzích krmiv (výživy):

Termicky extrudované suché krmivo

Termicky extrudované suché krmivo   Termicky extrudovaná krmiva jsou vyrobena při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou je kromě bílkovin, enzymů a tuků většina, přírodních vitamínů, stopových prvků a minerálních látek poškozena, zničena nebo spečením uzavřena.

Do těchto termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (chemie), které jsou biologicky málo využitelné (přírodu nelze nahradit).

Pro zajištění vábivé vůně a chutě (aby to psům chutnalo) jsou přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové buňky psů jsou uváděny v omyl.

Za studena lisované suché krmivo

Suché krmivo lisované za studena   Tato krmiva jsou vyrobena šetrnou technologií lisováním za studena, která garantuje, že téměř všechny vitamíny, minerály a ostatní bioaktivní látky zůstanou ve své původní (přírodní) podobě a v celém původním spektru organismu psa k dispozici.

Přírodní vitamíny na rozdíl od umělých (chemie) nezatěžují orgány látkové výměny (játra, ledviny), což bývá častá příčina takzvané alergie nebo kožních problémů.

Za studena lisovaná krmiva nebobtnají v žaludku (minimální riziko torze) a ve střevě jsou intenzívně trávena (nedochází ke zlenivění střeva). Z hotových suchých krmiv jsou za studena lisovaná krmiva přírodnímu vzoru výživy psa (vlk) nejblíže.

Konzervované vlhké krmivo

Konzervované vlhké krmivo   Maso (a případně obsažené přílohy) je konzervováno vařením. Podle platného zákona však musí být ohřáno minimálně na 138 stupňů celsia (sterilizace) jádrové teploty (měřeno uprostřed obsahu konzervy). Tím je dosažena expirační doba 2 až 3 roky.

Podobně jako u termicky extrudovaných granulí je však i v konzervách vysokou teplotou velká část přírodních bioaktivních látek (vitamíny, minerály, stopové prvky) poškozena, zničena nebo uzavřena.

Výživovým a zdravotním problémem je pak u mnohých konzerv malý obsah masa (cca 4%) a na kostky nakrájené sojové či jiné masové náhražky (kafilerní produkty).

Doma vařená strava

Doma vařená strava    Výhodou vaření oproti konzervám je, že si chovatel psa sám při nákupu vybírá kvalitu ingrediencí, které bude vařit. Navíc lze jídelníček vařené stravy střídáním různých surovin výrazně zpestřit (různá masa, různé přílohy apod.).

Vaření masa spolu s případným podáváním různých vařených příloh jako jsou například rýže, vločky, těstoviny, brambory a podobně je na tom (díky teplotě) s obsahem bioaktivních látek bohužel jen o trochu lépe než při krmení konzervami.

Zkrácenou dobou vaření nebo dušením však můžeme výrazně snížit stupeň znehodnocení přírodních bioaktivních látek a zachovat také část jejich spektra.

Syrová strava (BARF)

Syrová výživa psa (BARF)   Syrová strava BARF (syrové maso, syrové kosti, syrová zelenina) je nejpřirozenější a přírodě nejbližší druh výživy psa (je nejblíže jídelníčku vlka).

Syrová výživa jako jediný druh výživy vynecháním teplotního zpracování (vaření, extrudace) obsahuje všechny bioaktivní látky v celém původním množství a v celém spektru. Proto je pro výživu psa nejhodnotnější.

Abychom se vyhnuli zdravotním potížím z nedostatku některých živin (podobně jako u doma vařené stravy) musíme při volbě ingrediencí dbát na vyváženost a pestrost této syrové výživy. K syrové a vařené stravě podáváme přírodní doplňky výživy.

Vlastní názor na výživu psa

Chceme – li si udělat vlastní názor na skutečně zdravou výživu svého psa, pak jediným řešením je začít se tímto tématem sám zabývat. To ovšem znamená udělat si čas, zapojit (mnohdy již nepoužívané) přírodní myšlení (selský rozum) a začít přemýšlet. Při vyhledávání informačních zdrojů je dobré poptat také chovatelské pamětníky, oprášit staré kynologické knihy nebo časopisy a porozhlédnout se po světě (internet).

Ten kdo chce nadále přebírat reklamní sdělení výrobců krmiv v médiích (televize, internet, časopisy) a nebo věřit tvrzením dalších (obchodně nebo sponzorsky) zainteresovaných (prodejci, veterinární lékaři, chovatelské kluby, odborné psí časopisy), ten se samozřejmě nemusí namáhat >> Nemusí přemýšlet a ještě ušetří čas. Další výhodou převzetí názoru je, že když se nedaří, tak má člověk zodpovědnost na koho svést.

Někteří chovatelé si již při rozhodování "Jak krmit svého psa" položili dvě jednoduché otázky:

  • Co jím já? Obvyklá odpověď: Já jím maso, zeleninu, vejce, luštěniny pečivo, jogurty a spoustu dalšího.
  • Jedl bych celý život jen granule? Obvyklá odpověď: To by mě nikdy nenapadlo >> Ne nejedl bych je.

Právě z těchto chovatelů, kteří si při rozhodování (čím svého psa živit) na obě výše uvedené jednoduché otázky popravdě odpověděli, se mnozí již s "granulovým pohodlím" rozloučili. Pochopili, že se zdravím jejich psa má přímou souvislost především výživa, a že logicky jedině přírodnímu vzoru podobná (čerstvá, syrová) a pestrá strava (bez chemie) je pro optimální zdraví jejich psa správná.

Ano, tito chovatelé pochopili, že právě jednostranná, nezdravá a přírodnímu vzoru vzdálená výživa (stále jen termicky vyrobená hotová krmiva) s umělými vitamíny má nesporně největší podíl na zdravotních potížích našich dnešních psů s projevy prakticky všech civilizačních chorob (alergie, kožní problémy, kloubní potíže, rakovina a jiné nemoci).


Syrová výživa psa BARF

Rychle se rozrůstající okruh chovatelů psů, zkušených praktických léčitelů zvířat a také již část veterinárních lékařů zejména v sousedních i vzdálených zemích se již vrátilo k původní přirozené (přírodní) výživě.

Tito lidé krmí své psy výhradně (nebo z části) syrovou stravou (maso, kosti, zelenina, ovoce, vejce).

Informace o syrové výživě psů najdeme v převelikém množství a ve spoustě světových jazycích na internetových vyhledávačích pod klíčovým slovem "BARF".

Korektní definici syrové výživy BARF s užitečnými odkazy najdeme také v encyklopedii Wikipedia v německém jazyce, jejíž překlad najdeme v následující kapitole.

  Syrové maso s kostí je nezaměnitelný originál
Syrové maso s kostí je nezaměnitelný originál

Definice Wikipedia >> BARF je druh výživy pro domácí zvířata

Syrová strava se orientuje podle výživy vlků
Syrová strava se orientuje podle výživy vlků
 

BARF je metoda výživy masožravých domácích zvířat. Znovuobjevitelé BARF se orientují na stravovacím návyku vlka a jiných divoce žijících psovitých šelem.

 V tomto smyslu je krmeno výhradně syrové maso, kosti a zelenina. Zvětšit obrázek vlků.

BARF přenáší zodpovědnost za vyvážené složení výživy na chovatele. Mezi veterinárními lékaři je syrová strava zatím předmětem diskusí a sporů.

Kritici se obávají nedostatečného zaopatření psů při krmení tímto druhem výživy a možného přenosu určitých nemocí.

Na pomoc chovatelům krmícím BARF již přispěchali některé firmy, které objevili tuto mezeru na trhu a nabízejí zjednodušené produktové koncepty této syrové výživy (mražené maso, zelenina a doplňky výživy).

V této souvislosti by mělo být bráno v úvahu, že pes s člověkem žije již tisíce let a součástí jeho přirozené výživy (kromě občas ulovené drobné zvěře) byli také odřezky syrového masa a kosti z kuchyně člověka, tak jako přebytky tepelně upravených pokrmů z jeho jídelny (od stolu). Syrová výživa psa, tak jak se živí vlk je přirozeně nadále možná.

Pojem BARF definovala poprvé paní Debbie Tripp z USA. Smyslem definice bylo pojmenovat tento způsob výživy a chovatele, kteří své psy krmí syrovou potravou. Zpočátku akronym BARF znamenal: Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově).

Později doznal tento akronym změnu na významu a interpretuje se jako: Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava). Německý výklad zkratky BARF říká: Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa). BARF dnes není omezen jen na psy. Tuto alternativu nabízí svým zvířatům také chovatelé koček. (Zdroj: Wikipedia z 25.7.07).

Časopis o syrové výživě psů a koček "Dubarfst"

Chovatelka servíruje zvířatům syrové kuře
Logo časopisu o syrové výživě
 

Spoustu informací a zkušeností o syrové výživě psů a koček najdeme v prvním německém tištěném (papírovém) časopisu Dubarfst (krmíš syrovým), který je vydáván jako čtvrtletník od ledna 2007.

Časopis je určen pro rychle se rozrůstající skupinu chovatelů psů a koček, kteří již BARF krmí a nebo o této přirozené (přírodní) výživě teprve uvažují.

Internetovou presentaci vydavatele časopisu s diskusními fóry a spoustou fotografiích v galerii najdeme na adrese: http://dubarfst.eu. Tento časopis lze odebírat i v České a Slovenské republice (je v němčině).

Cíle a motto časopisu Dubarfst:

Výživa psů a koček je stejně tak jako naše člověčí to nejdůležitější pro zdraví a tím pro dlouhou radost (delší život) s naším čtyřnohým partnerem.

Předsudky, nejistota a rozporuplné informace odrazují mnohé zájemce od krmení syrovou výživou. Jsme názoru, že by si člověk před rozhodnutím, zda-li krmit BARF měl opatřit dostupné informace a posoudit tak názory příznivců i kritiků.

Ostatně také i my jsme názoru, že člověk nemusí absolvovat vysokou veterinární nebo "výživářskou" školu, aby svého psa nebo kočku dokázal živit zdravěji nežli průmyslovým krmivem.

Náš časopis Dubarfst si předsevzal svým čtenářům přiblížit zdravou výživu psa a kočky, pomáhat jim radou při změně výživy na BARF a poskytovat tipy pro zpestření jídelníčku.

  První časopis o syrové výživě BARF
První časopis o syrové výživě

| Vložil: Majka | Vydáno: 05. 02. 2008 | 9888 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
| Zdroj: www.baron.cz
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
x
x
zobrazení: 2058
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí